Towarzystwo Przyjaciół Dzieci rozpoczyna kolejny rok programu wspierania talentów dzieci z rodzin zagrożonych wykluczeniem
Po raz piąty już dzieci i młodzież skorzystają z całorocznego programu rozwijania zainteresowań i pasji, który Towarzystwo Przyjaciół Dzieci prowadzi w tej formie od 2017 roku. Program z roku na rok obejmuje coraz więcej placówek wsparcia dziennego TPD, zwiększając zasięg swego oddziaływania. Jest to możliwe dzięki nawiązaniu partnerstwa z PEPCO Poland.
2021-10-18, 16:34

Zajęcia dla dzieci w TPD

Zajęcia dla dzieci 2021/22

W tym roku szkolnym w zajęciach artystycznych, sportowych, muzycznych i ekologicznych weźmie udział aż 1000 młodych talentów. Do programu weszło 50 placówek wsparcia dziennego w Polsce, wśród których znalazły się zarówno te w dużych miastach, jak i te na prowincji. Zajęcia dla dzieci są bezpłatne; jedynym warunkiem uczestnictwa jest to, aby dziecko było już podopiecznym TPD (takich dzieci w całym kraju jest kilkanaście tysięcy).

Placówka wsparcia dziennego – co to?

W placówkach wsparcia dziennego, jak informuje i wyjaśnia NIK, wychowankowie mają zapewnione stałe wsparcie: począwszy od potrzeb podstawowych, jak opieka bezpieczeństwo, wyżywienie, poprzez pomoc w nauce, wsparcie emocjonalne w sytuacjach trudnych, aż po ciekawe zajęcia rozwojowe. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci prowadzi w Polsce ponad 300 takich placówek.

Kiedy zapisać dziecko do placówki wsparcia dziennego?

Rodzice najczęściej decydują się na zapisanie dziecka do TPD, by zapewnić mu po szkole profesjonalną opiekę pedagogów i psychologów. Dziecko jest bezpieczne, otrzymuje posiłek, odrabia lekcje pod okiem wychowawców, a także uczestniczy we wspólnych wyjściach oraz zajęciach sportowych i artystycznych. 

Czasem o przyjęciu dziecka decyduje sąd rodzinny. Zdarza się tak, gdy rodzina potrzebuje wsparcia profesjonalistów w przejściu kryzysowej sytuacji bądź też w wypracowaniu nowego, lepszego modelu wychowawczego, prowadzącego do poprawy relacji, wyników szkolnych dziecka oraz jego ogólnego dobrostanu. 

Przeważają jednak dzieci, które potrzebują przede wszystkim opieki po szkole czy pomocy w odrabianiu lekcji, gdy rodzice pracują do późna. 

O programie 

Program „Rozwijanie zainteresowań i pasji twórczych dzieci” funkcjonuje od 2017 roku. Jego prowadzenie na tak szeroką skalę możliwe jest dzięki współpracy TPD i PEPCO Poland. Obok całorocznego cyklu zajęć rozwijających zainteresowania, elementami wspierającymi projekt są bezpłatne kolonie letnie oraz możliwość (również bezpłatnego) uczestnictwa w półkoloniach w miejscu zamieszkania, popularnie zwanych „Latem w mieście”. Ta ostatnia forma wypoczynku cieszyła się w TPD ogromną popularnością szczególnie w latach 2020 i 2021, gdy ponad połowa polskich dzieci, dotkniętych negatywnymi skutkami pandemii, została na całe wakacje w domach. 

----------------------------------------

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci jest organizacją pozarządową, która działa na rzecz dziecka i rodziny od 1919 r. Od początku główny nacisk kładzie na ochronę praw dziecka oraz wspieranie tych najmłodszych, którzy z różnych powodów mają słabszy dostęp do możliwości kształcenia i rozwoju. TPD prowadzi w Polsce ponad 300 placówek wsparcia dziennego, 7 ośrodków adopcyjnych, liczne przedszkola, a także szkoły specjalne i warsztaty terapii zajęciowej, od blisko 100 lat organizuje również wypoczynek dzieci i młodzieży: kolonie i półkolonie, zimowiska oraz turnusy rehabilitacyjne dla dzieci, młodzieży i młodych dorosłych z niepełnosprawnościami.

KONTAKT / AUTOR
mar k
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.