Lublin: warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci
Lubelskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, będące częścią ogólnopolskiego programu rozwijania pasji i wspierania talentów, który TPD prowadzi w czterdziestu z blisko trzystu swoich placówek w Polsce. Podczas zajęć plastycznych powstają kostiumy i scenografia, a zagrane przez podopiecznych spektakle można obejrzeć w serwisach Facebook czy YouTube.
2021-06-09, 12:24

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci powstało w roku 1919 i do dziś za cel stawia sobie wyrównywanie szans najmłodszych Polaków, głównie tych pochodzących ze środowisk defaworyzowanych czy zagrożonych marginalizacją. 

W ramach nawiązanej kilka lat temu z TPD współpracy w zakresie CSR, tj. społecznej  odpowiedzialności biznesu, sieć handlowa Pepco włączyła się w realizację misji Towarzystwa. Jej częścią jest umożliwienie podopiecznym Placówek Wsparcia Dziennego TPD, tzw. środowiskowych ognisk wychowawczych i świetlic terapeutycznych, nabycia kompetencji kulturowych, rozwój ich talentów artystycznych i sportowych, poprawa samooceny oraz nauka spędzania wolnego czasu w sposób nie tylko kreatywny, lecz przede wszystkim konstruktywny, mający pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne rozwijającej się młodej osoby.

W ramach ogólnopolskiego programu „Rozwijanie zainteresowań i pasji twórczych dzieci” podopieczni biorą udział w trwających przez cały rok szkolny zajęciach, kończących się letnim wyjazdowym obozem artystycznym lub sportowym.

Placówka Wsparcia Dziennego TPD w Lublinie bierze udział we wspomnianym programie rozwijania pasji i wspierania talentów. Uczęszczające do niej dzieci i młodzież biorą udział w warsztatach teatralnych, same tworzą także scenografię i kostiumy, które stanowią o niezwykłym, baśniowym charakterze tworzonych przez nich spektakli.

– Poprzez nasze działania i projekty teatralne oswajamy się z tematami najbliższymi dzieciom – mówi Monika Gądor, animatorka i menedżerka kultury, która prowadzi zajęcia z podopiecznymi TPD – Zawsze pozwalam dzieciom na kreatywne podejście do granych przez nie postaci, gdyż sądzę, że wpływa to na ich rozwój emocjonalny, na ich kreacje, na ich stanowienie o sobie samym.

Kierując się powyższym, grupa przygotowała i zagrała spektakl „O czasie i magicznych stworzeniach”. Jest to największy dotychczasowy projekt stworzony w trakcie warsztatów, będący realizacją pomysłów podopiecznych placówki. Jak dodaje prowadząca, każde z dzieci samo wymyśliło własną postać, wspólnie utworzyli zarys fabuły, ona zaś pomogła zebrać te pomysły w całość, pisząc scenariusz.

Drugi, mniejszy spektakl wpisuje się w tradycję teatrzyku kukiełkowego. To znana historia w nowej odsłonie. „Jak Jaś i Małgosia spotkali Babę Florę i co z tego wynikło” jest kontynuacją zajęć edukacyjnych z zakresu ekologii, ubraną w szaty znanej bajki i potraktowaną z przymrużeniem oka. 

– Łączymy nasze warsztaty plastyczne z teatralnymi, tworząc baśniową oprawę i scenografię do naszych projektów – opowiada Monika Gądor.

Zarówno spektakle, jak i przygotowania do nich można śledzić na facebookowym profilu Placówki Wsparcia Dziennego TPD w Lublinie (https://www.facebook.com/narutowicza). Można także zapisać dziecko na zajęcia. W ogniskach i świetlicach Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w całym kraju podopieczni w wieku szkolnym spędzają czas po lekcjach, odrabiając z pomocą pedagoga prace domowe, uczestnicząc w życiu kulturalnym i sportowym, otrzymują także posiłek. Uczą się jednocześnie samodzielności i nabywają umiejętności społecznych podczas licznych zajęć i warsztatów. Latem zaś biorą udział w tzw. półkoloniach czy w akcji „Lato w Mieście z TPD”. Dla części z nich Towarzystwu udaje się także zorganizować bezpłatne letnie kolonie poza miejscem zamieszkania. Nie inaczej będzie w tym roku: podopieczni lubelskiej placówki wyjadą na 10 dni do Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego TPD w Jastrzębiej Górze, by szlifować swój teatralny warsztat, zwiedzać Pomorze i korzystać z wakacyjnej pogody, morza i ogromnej tamtejszej plaży.

KONTAKT / AUTOR
mar k
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.